Onnistunut sukututkimustapahtuma Parikkalassa

Sairasten sukuseuran sukututkimustapahtuma Parikkalassa 16.9.2023 kiinnosti yleisöä. Puoti ja Kuppila Piika & Rengissä järjestettyyn tilaisuuteen osallistui 33 henkeä, joista lapsia oli kaksi ja hallituksen jäseniä viisi. Kuppila järjesti ansiokkaasti kahvi-, tee- ja pullatarjoilun yhdistyksen laskuun.

Monipuolinen ennakkomainonta kantoi satoa. Siihen kuului tapahtumaa pohjustanut Katri Kososen, 83, henkilöhaastattelu Sairasten suurperheestä 1900-luvulta, menovinkki ja ostettu mainos Parikkalan-Rautjärven Sanomissa, sähköposti- ja kirjeinfot sekä paikalliset seinämainokset. Lehti julkaisi myös toimittajansa Lege Pajari-Kososen tekemän kokosivun uutisjutun tapahtumasta pari viikkoa myöhemmin.

Puheenjohtaja Sari Suurinkeroinen selvitti yhdistyksen vaiheita perustamisesta nykyaikaan. Sukuseuran käynnisti teollisuusneuvos Petter Sairanen, joka perusti muun muassa Domus-keittiöt. Hänen lahjoituksensa yhdistykselle varmisti sukukirjan tekemisen, joka julkaistiin 2016. Sari Suurinkeroinen korosti, että uusien jäsenten kautta uudet sukupolvet kiinnostuvat sukututkimuksesta. ”Jäsenet ovat sukuseuran voima”, hän tiivisti.

Jarno Skogman käsitteli kahdessa esityksessään, keitä Parikkalan Sairaset ovat nykytiedon valossa. Sukututkija Pia Hyökyvaara kiteytti DNA-tutkimuksen periaatteita. Hän kertoi Sairasten olevan alun perin Kerimäen alueen Naukkarisia.

Seura jakoi osallistujille Ulla Silventoisen laatiman sukututkimuksen ”aapisen”. Lehtisessä kuvaillaan sukututkimuksen peukalosääntöjä ja ohjeita. Alustusten jälkeen seurasi vilkas yleisökeskustelu.

Parin tunnin tilaisuudesta poistui tyytyväisiä, suvustaan hivenen viisaampia osallistujia mukanaan lisäripaus sukututkimuksen innostusta.

Tilaisuuden kulut olivat 230 €, mikä sisältää tarjoilun, lehti-ilmoituksen ja kutsujen postituksen. Tapahtuma poiki muun muassa sukututkimispyyntöjä. Kyseessä oli pilottihanke, jolle suunnitellaan jatkoa.

Jukka Nokelainen, Sakari Sarkimaa

Sukutapahtuma Parikkalassa keräsi mukavasti osallistujia ja oli onnistunut pilotti sukuseuran tuleville paikallistapahtumille. Tapahtuman järjestäjistä kuvassa sukuseuran puheenjohtaja Sari Suurinkeroinen (kolmas oikealta) ja sukututkija Piia Hyökyvaara (neljäs vasemmalta). Kuva: Lege Pajari-Kosonen.